Witkacy w ossolińskich rękopisach

Dnia 7 stycznia 2014 (wtorek), godz. 15.30 Hanna Kulesza z  Działu Rękopisów wygłosi wykład poświęcony Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi. Serdecznie zapraszamy.


Sala Pod Kopułą, Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Wejście od Zaułka Ossolińskich
Wstęp wolny

Stanisław Ignacy Witkiewicz (1885-1939) to „twórca renesansowy” – wszechstronny i niezwykle oryginalny, znany zarówno z dokonań w dziedzinach dramatu, filozofii, teorii sztuki, malarstwa i fotografii, jak i z niezwykłej osobowości i specyficznej legendy biograficznej, którą w nierozerwalny sposób splótł z własną twórczością.

Podróż w światy Witkacego będzie możliwa dzięki zgromadzonej w Dziale Rękopisów Ossolineum bogatej kolekcji jego utworów dramatycznych i powieści, prywatnych fotografii i notatek, żartobliwych wierszy oraz listów do przyjaciół. Zarówno autografy najważniejszych dramatów, takich jak „W małym dworku” jak i bardzo prywatne drobiazgi rękopiśmienne posłużą nam do zweryfikowania znanej maksymy Witkacego: „Lepiej jednak skończyć nawet w pięknym szaleństwie niż w szarej, nudnej banalności i marazmie”.

witkacy_plakat


Ten wpis został opublikowany w kategorii Archiwum Aktualności i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.