W dniach 3-6 października 2022 r. z wizytą w Rzymie przebywał dyrektor ZNiO, dr Łukasz Kamiński. Towarzyszyła mu dr Wiktoria Malicka, pełnomocnik ZNiO ds. Współpracy z Zagranicą.
Swój pobyt ossolińska delegacja rozpoczęła od spotkania z dr Golo Maurerem, dyrektorem Biblioteki Hertziana, który oprowadził swych gości po gmachu biblioteki i zaprezentował im najcenniejsze obiekty z jej księgozbioru. Następnie dyr. Kamiński i dr Malicka spotkali się z panią Agnieszką Stefaniak-Hrycko, dyrektor Stacji Polskiej Akademii Nauk oraz z ks. Adamem Syczem, rektorem Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego.
Następnego dnia z ossolińską delegację przyjęli kolejno: pani Kamila Grzybowska-Kisiel, wicedyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie, pani Agnieszka Cichoń z Fundacji Rzymskiej Janiny Umiastowskiej oraz z o. Henryk Droździel, rektor Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych.
Środa 5 października upłynęła pod znakiem kolejnych spotkań. Pierwsze odbyło się w Dykasterii Nauki Wiary Kurii Rzymskiej, podczas którego dyr. Kamiński i dr Malicka mogli zobaczyć między innymi ciekawe przykłady druków wpisanych na Indeks Ksiąg Zakazanych. Gospodarzem następnego spotkania była radca Anna Kurdziel z Ambasady RP w Rzymie. Następnie ossolińska delegacja udała się do Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II. Dyrektor Ośrodka, ks. Adam Dobrzyński i siostra Julia Knurek zaprezentowali swoim gościom bogatą kolekcję biblioteczno-muzealną ośrodka, a także przykłady dotychczasowej współpracy na polu konserwacji. Środowe spotkania zwieńczyła wizyta w klasztorze Ojców Zmartwychwstańców, gdzie ks. Paweł Szymański zaprezentował najcenniejsze zbiory z rzymskiego archiwum zgromadzenia.
Ostatnie rzymskie spotkanie miało miejsce w czwartek 6 października. Dyrektora Łukasza Kamińskiego przyjął Adam Kwiatkowski, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej.
Rozmowy z przedstawicielami rzymskich instytucji kultury były poświęcone różnym formom współpracy z Ossolineum – zarówno na polu wspólnej działalności badawczej, jak wystawienniczej, konserwatorskiej, czy popularyzatorskiej. O poszczególnych projektach będziemy informować na bieżąco.
- Amb. Adam Kwiatkowski i dyr. Łukasz Kamiński
- Anna Kurdziel, radca Ambasady RP w Rzymie i dr Wiktoria Malicka
- Dokumentacja prac konserwatorskich przeprowadzonych przez Dział Konserwacji ZNiO w 2004 r.
- Dr Golo Maurer, dyrektor Biblioteki Hertziana i dyr. Łukasz Kamiński
- Dyr. Łukasz Kamiński i Agnieszka Stefaniak-Hrycko, dyrektor Stacji Polskiej Akademii Nauk
- Dyr. Łukasz Kamiński i dr Golo Maurer, dyrektor Biblioteki Hertziana
- Dyr. Łukasz Kamińśki i Kamila Grzybowska-Kisiel, wicedyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie
- Jeden z magazynów Dykasterii Nauki Wiary Kurii Rzymskiej
- Ks. Adam Sycz, rektor Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego i dyr. Łukasz Kamiński
- Ks. Andzrej Dobrzyński, siostra Julia Knurek i dyr. Łukasz Kamiński
- Ks. dr hab. Adam Dobrzyński, Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II i dyr. Łukasz Kamiński
- o. Henryk Droździel, rektor Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych i dyr. Łukasz Kamiński
- Rękopis C.K. Norwida z Archiwum Ojców Zmartwychwstańców w Rzymie