Wizyta dyrektora Ossolineum w Rzymie

W dniach 3-6 października 2022 r. z wizytą w Rzymie przebywał dyrektor ZNiO, dr Łukasz Kamiński. Towarzyszyła mu dr Wiktoria Malicka, pełnomocnik ZNiO ds. Współpracy z Zagranicą.

Swój pobyt ossolińska delegacja rozpoczęła od spotkania z dr Golo Maurerem, dyrektorem Biblioteki Hertziana, który oprowadził swych gości po gmachu biblioteki i zaprezentował im najcenniejsze obiekty z jej księgozbioru. Następnie dyr. Kamiński i dr Malicka spotkali się z panią Agnieszką Stefaniak-Hrycko, dyrektor Stacji Polskiej Akademii Nauk oraz z ks. Adamem Syczem, rektorem Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego.

Następnego dnia z ossolińską delegację przyjęli kolejno: pani Kamila Grzybowska-Kisiel, wicedyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie, pani Agnieszka Cichoń z Fundacji Rzymskiej Janiny Umiastowskiej oraz z o. Henryk Droździel, rektor Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych.

Środa 5 października upłynęła pod znakiem kolejnych spotkań. Pierwsze odbyło się w Dykasterii Nauki Wiary Kurii Rzymskiej, podczas którego dyr. Kamiński i dr Malicka mogli zobaczyć między innymi ciekawe przykłady druków wpisanych na Indeks Ksiąg Zakazanych. Gospodarzem następnego spotkania była radca Anna Kurdziel z Ambasady RP w Rzymie. Następnie ossolińska delegacja udała się do Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II. Dyrektor Ośrodka, ks. Adam Dobrzyński i siostra Julia Knurek zaprezentowali swoim gościom bogatą kolekcję biblioteczno-muzealną ośrodka, a także przykłady dotychczasowej współpracy na polu konserwacji. Środowe spotkania zwieńczyła wizyta w klasztorze Ojców Zmartwychwstańców, gdzie ks. Paweł Szymański zaprezentował najcenniejsze zbiory z rzymskiego archiwum zgromadzenia.

Ostatnie rzymskie spotkanie miało miejsce w czwartek 6 października. Dyrektora Łukasza Kamińskiego przyjął Adam Kwiatkowski, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej.

Rozmowy z przedstawicielami rzymskich instytucji kultury były poświęcone różnym formom współpracy z Ossolineum – zarówno na polu wspólnej działalności badawczej, jak wystawienniczej, konserwatorskiej, czy popularyzatorskiej. O poszczególnych projektach będziemy informować na bieżąco.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.