We wrześniu bieżącego roku grupa pracowników Zakładu Narodowego im. Ossolińskich została delegowana do Muzeum Polskiego w Rapperswilu. Celem wyjazdu było dokonanie przeglądu, sposobu ekspozycji oraz kontrola warunków klimatycznych, w jakich przechowywany jest będący ossolińskim depozytem dar Jana-Nowaka Jeziorańskiego. Jest to zbiór korespondencji własnej darczyńcy, pochodzące z jego kolekcji listy królewskie i autografy znanych osób żyjących w czasach od XVI do XX wieku, na przykład Zygmunta III Wazy, Jana III Sobieskiego czy księcia Józefa Poniatowskiego, grafiki i mapy, pamiątki wojenne ofiarodawcy – czyli legitymacje, paszporty Kuriera z Warszawy, prasa z okresu II wojny światowej, ale też przedmiot tak osobisty jak srebrny zegarek z łańcuszkiem.
Zbiór rycin to przede wszystkim sztychy z dziewiętnastowiecznego wydawnictwa Aux Heros Polonois, Zbioru wzorowego rozmaitych polskich ubiorów, pędzlem znanego malarza Jana Piotra Norblina wydanych, a przez sławnego Debucourt na miedzi wyrżniętych, z albumu Zbiór wszystkich gatunków wojska polskiego w r. 1831, nieco varsavianów, mapy przedstawiające Królestwo Polskie i Warszawę.
Obiekty te udostępniane są w pomieszczeniach Biblioteki Polskiej znajdującej się w kamienicy nieopodal zamku, w którym mieści się Muzeum Polskie w Rapperswilu.
Dokumenty rękopiśmienne, pamiątki wojenne i osobiste prezentowane są w gablotach; grafiki i mapy w specjalnie dla poszczególnych serii wykonanych oprawach.