Wizyta pracowników Ossolineum w Rapperswilu

We wrześniu bieżącego roku grupa pracowników Zakładu Narodowego im. Ossolińskich została delegowana do Muzeum Polskiego w Rapperswilu. Celem wyjazdu było dokonanie przeglądu, sposobu ekspozycji oraz kontrola warunków klimatycznych, w jakich przechowywany jest  będący ossolińskim depozytem dar Jana-Nowaka Jeziorańskiego. Jest to zbiór korespondencji własnej darczyńcy, pochodzące z jego kolekcji listy królewskie i autografy znanych osób żyjących w czasach od XVI do XX wieku, na przykład Zygmunta III Wazy, Jana III Sobieskiego czy księcia Józefa Poniatowskiego, grafiki i mapy, pamiątki wojenne ofiarodawcy – czyli legitymacje, paszporty Kuriera z Warszawy, prasa z okresu II wojny światowej, ale też przedmiot tak osobisty jak srebrny zegarek z łańcuszkiem.

Zbiór rycin to przede wszystkim  sztychy z  dziewiętnastowiecznego wydawnictwa Aux Heros Polonois,  Zbioru wzorowego rozmaitych polskich ubiorów, pędzlem znanego malarza Jana Piotra Norblina wydanych, a przez sławnego Debucourt na miedzi wyrżniętych, z albumu  Zbiór wszystkich gatunków wojska polskiego w r. 1831, nieco varsavianów, mapy przedstawiające  Królestwo Polskie   i Warszawę.

Obiekty te udostępniane są w pomieszczeniach Biblioteki Polskiej znajdującej się w kamienicy nieopodal zamku, w którym mieści się Muzeum Polskie w Rapperswilu.

Dokumenty rękopiśmienne, pamiątki wojenne i osobiste prezentowane są w gablotach;  grafiki i mapy w specjalnie  dla poszczególnych serii wykonanych oprawach.

tablica sala8


sala7 sala6


sala5 sala4


sala3 sala2


sala grafika2


grafika1

Ten wpis został opublikowany w kategorii Archiwum Aktualności i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.