Władysław Bartoszewski w karykaturach i bon motach

Od piątku, 28 lutego w pasażu Kamienicy Pod Złotym Słońcem na wrocławskim Rynku można będzie oglądać wystawę „Władysław Bartoszewski w karykaturach i bon motach”,  przygotowaną przez Gabinety Świadków Historii Ossolineum z okazji 92 urodzin  profesora Władysława Bartoszewskiego.  Na wystawę złożyły się 24 prace – rysunki, grafiki i jeden olej – tak znanych artystów jak Jacek Fedorowicz, Witold Mysyrowicz, Jacek Frankowski, Maciej Szproch, Grzegorz Szumowski, Przemysław Truściński czy wrocławianin Tomasz Broda. Każda z prac opatrzona jest cytatami z wypowiedzi, wywiadów, przemówień Władysława Bartoszewskiego. Na przykład: „ „Warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto”, „Człowiek żyje długo, co nie znaczy zawsze mądrze, ale też nie całkiem głupio”, „Jeśli będziemy tylko krzyczeć o Polsce, to może się wychylić Pan Bóg z płonącego krzaka i zapytać, jaka ma być ta Polska”, czy „Kocham moich Rodaków, choć doprowadzają mnie do cholery”.

Fotorelacja z wernisażu

Władysław Bartoszewski w karykaturach i bon motach

Władysław Bartoszewski w karykaturach i bon motach

W towarzyszącym wystawie folderze Mariusz Urbanek pisze: „ Władysław Bartoszewski mógłby swoim życiorysem obdzielić co najmniej kilka osób, a i tak każda miałaby prawo czuć się dumna, że tak emocjonujące i barwne życie wiodła”. Władysław Bartoszewski był więźniem w Auschwitz, działaczem Rady Pomocy Żydom „Żegota”, spędził sześć i pół roku w więzieniach stalinowskich,  w stanie wojennym był internowany, jest autorem m.in. tak ważnych dla polskiej historiografii książek jak „Ten jest z ojczyzny mojej” i „ 1859 dni Warszawy. Polacy z pomocą Żydom 1939-1945” (wspólnie z Zofią Lewinówną) oraz wielu innych. Po 1989 był ambasadorem Rzeczypospolitej w Austrii i dwukrotnie ministrem spraw zagranicznych. Obecnie jest sekretarzem stanu „do spraw trudnych”.

Wystawa zorganizowana w Kamienicy Pod Złotym Słońcem z okazji 92. urodzin Władysława Bartoszewskiego pokazuje Bartoszewskiego pół żartem, pół serio – jako ważną postać polskiego życia politycznego, obecną podczas najważniejszych wydarzeń historii najnowszej, a jednocześnie osobowość medialną, nagradzaną za swoje wystąpienia m.in. Superwiktorami, tytułami  Człowieka Roku i nagrodą III Programu Polskiego Radia „Srebrne Usta”.

Wystawa będzie czynna do 25 kwietnia. Pasaż w Kamienicy Pod Złotym Słońcem, Rynek 6, codziennie od 9.00 do 22.00. Wstęp wolny. Wystawie towarzyszy katalog, w którym znajdują się wszystkie prezentowane karykatury. Koszt katalogu to 5 zł.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Zbiory. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.