Dzieła Ericha Fuchsa (1890–1983) zachwycają do dziś. Ten grafik i rysownik, wielbiciel gór, swoimi niezwykle szczegółowymi pracami dokumentował codzienne życie przedwojennych mieszkańców Sudetów. Tworząc cykle tematyczne starał się ocalić od zapomnienia kulturę, obyczaje, stroje śląskich górali. Jest również autorem licznych pejzaży. Muzeum Książąt Lubomirskich w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich posiada w swoich zbiorach ponad pół tysiąca prac Ericha Fuchsa.
25 lipca, mieliśmy niezwykłą przyjemność gościć w Muzeum wnuczkę wybitnego twórcy – Renate Baumgartner wraz z mężem Friedolinem. W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele Klubu Seniora „Sudecka Chatka” oraz ambasadorowie projektu „Active Senioren” z Saksonii, zaangażowani w popularyzację twórczości artysty na polsko-niemieckim pograniczu.
Kolekcję grafik i rysunków Ericha Fuchsa, które znajdują się w zasobie Muzeum zaprezentowali i omówili pracownicy Działu Sztuki MKL: dr Emilia Kłoda oraz Wojciech Gruk.
Spotkanie było też okazją do zaproszenia rodziny artysty na wrześniowe wydarzenie zaplanowane przez Muzeum Książąt Lubomirskich w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa – wystawę oraz seminarium poświęcone twórczości Ericha Fuchsa. [Więcej informacji o wydarzeniu: Zapomniane dziedzictwo Sudetów. Weekend z twórczością Ericha Fuchsa w Muzeum Książąt Lubomirskich].
Osobom zainteresowanym twórczością tego wybitnego grafika i rysownika, polecamy wykład online Wojciecha Gruka: „Życie i praca w cieniu gór”. Przedwojenni mieszkańcy Sudetów w sztuce Ericha Fuchsa, który odbył się w 2021 roku w ramach cyklu: Z ossolińskiej kolekcji. „Silesiaca”.
_______
Grafiki z albumu „Lud Śląski” (Schlesisches Bergvolk) Ericha Fuchsa