Wrocławskie Święto Kwiatów

Przez wiele lat Wrocław był znany z obchodów Święta Kwiatów, a jego początki według dawnych kronik, sięgają roku 1558, kiedy w naszym mieście żył Laurencjusz Scholz – wybitny lekarz, działacz i publicysta. Dzięki jego staraniom w okolicach ulic Piotra Skargi i Hugo Kołłątaja powstał ogród pełen egzotycznych drzew, krzewów i kwiatów. On też był inicjatorem wrocławskiego święta Floraria Vratislaviensa. Obchodzonemu w kręgach elit kulturalnych i naukowych świętu towarzyszyły wystawy kwiatów, koncerty i wykłady dotyczące botaniki, sztuki i medycyny.

Niezwykle zmienne były losy Święta Kwiatów. Przez wieki obchody łączone były ze świętem patrona miasta Jana Chrzciciela, z sobótkami oraz z Zielonymi Świątkami. Były też integralną częścią Dni Wrocławia. Po kilkunastu latach od zakończenia drugiej wojny światowej wrocławianie zapragnęli przełamać otaczającą ich szarzyznę i postanowili wrócić do barwnego Święta Kwiatów. Pierwsze Wrocławskie Święto Kwiatów odbyło się dokładnie 60 lat temu. Stało się to z inicjatywy Klubu Dziennikarza w 1961 roku po ogłoszeniu Święta Kwiatów w lipcowym numerze „Magazynu Tygodniowego Gazety Robotniczej”.

Przez kolejna lata obchody święta ku czci odradzania się natury, jak to miało miejsce za czasów Laurencjusza Scholza, połączono z Narodowym Świętem Odrodzenia Państwa Polskiego. To najważniejsze polskie święto państwowe w okresie Polski Ludowej, obchodzono co roku 22 lipca (do 1989) na pamiątkę rocznicy ogłoszenia Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego w 1944 roku. Sytuacja uległa zmianie po roku 89. Wrocławskie Święto Kwiatów włączono wówczas w czerwcowe obchody Święta Wrocławia i patrona stolicy Dolnego Śląska Świętego Jana. Jego reaktywacja nastąpiła w 2017 roku w galerii Dizajn BWA Wrocław, gdzie na wystawie Kwiaty Polskie połączono dwie dziedziny – plakat i florystykę. W ossolińskich zbiorach dokumentów życia społecznego przez lata gromadzono materiały kwietnej uroczystości. Udało się zachować zarówno fotografie, plakaty, afisze, jak i drobne druki ulotne – programy, ekslibrisy i ulotki. Można też obejrzeć barwne przypinki noszone przez uczestników wrocławskiego święta.

W najbliższych dniach będziemy prezentować bardzo ciekawe obiekty ze zbiorów Dokumentów Życia Społecznego, związane z wrocławskim Świętem Kwiatów. Zapraszamy do ich podziwiania.

Dzisiaj materiały z lat 1965-1975.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.