Biblioteka Narodowa

Biblioteka Narodowa jest najstarszą serią wydawniczą w Polsce. Zapoczątkowana w 1919 roku przez krakowskich profesorów Stanisława Estreichera, Tadeusza Sinkę oraz Stanisława Kota wydawana była najpierw przez Krakowską Spółkę Wydawniczą, a później – od 1933 r. przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Od roku 2013 seria ukazuje się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ideą Biblioteki Narodowej jest – jak wyrazili to pomysłodawcy serii – „przyniesienie zarówno każdemu inteligentnemu Polakowi, jak i kształcącej się młodzieży wzorowych wydań najcelniejszych utworów literatury polskiej i obcej w opracowaniu podającym wyniki najnowszej o nich wiedzy”. W myśl tej idei ukazało się dotąd wiele cennych dla kultury polskiej i obcej dzieł literackich, których opracowania podejmowali się wybitni znawcy twórczości prezentowanych w serii autorów. Idea ta realizowana jest do dzisiaj.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom współczesnego czytelnika, od 2013 roku Biblioteka Narodowa zaczęła wychodzić także w wersji elektronicznej. Książki te można kupić w księgarni internetowej Virtualo.

Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika. / Opublikowano , autor: Gawroński Łukasz