Wyjątkowy dar dla Ossolineum!

Legenda o Popielu czy Piaście czy opowieści i podania o pierwszych władcach państwa polskiego czytane są od pokoleń dzięki jednemu człowiekowi. Historycy od setek lat spierają się kim był, skąd przybył i kiedy napisał swoją kronikę. Dziś Gall Anonim może przypomnieć o sobie ponownie dzięki pracy nad niezwykłym, kolekcjonerskim wydaniem jego dzieła, które ma swoją premierę w dniu dzisiejszym we Wrocławiu i tym samym powiększyło cenne zbiory Ossolineum.

Gall Anonim to niezwykła postać. Jego opowieść powstawała na pograniczu historii początków państwa polskiego i naszych najwspanialszych legend. Swojej kroniki nigdy nie dokończył, lecz na jego pracy bazowali kolejni wybitni kronikarze naszej historii. Najstarszy zachowany oryginał rękopisu kronik Galla Anonima pochodzi z XIV wieku i znajduje się w Bibliotece Narodowej.

Czym wyróżnia się to wydanie? Specjalnie przygotowana czcionka karolińska, druk na pergamenacie oddającej cechy oryginalnego pergaminu, we wnętrzu zdobione otwarcia kolejnych ksiąg złocone 24 karatowym złotem, oryginalna drewniana oprawa zawierająca medal z 0,5 kg czystego srebra powodują, że prezentowane wydanie jest kolekcjonerskim hołdem dla naszej historii oraz unikatowym.

Księga jest przygotowana w standardzie tworzenia art-booków będzie dostępna w jedynie 966 egzemplarzach potwierdzonych certyfikatem. Pierwszy z nich trafił do zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Co ważne, to właśnie w ramach serii wydawniczej Ossolineum ukazywały się już wydania kronik Galla Anonima, a we Wrocławiu znajduje się jedyny w Polsce pomnik poświęcony słynnemu kronikarzowi.

Kolekcjonerskie, inwestycyjne wydanie kronik Galla Anonima zostało wydane dzięki staraniom Domu Emisyjnego Manuscriptum i Grupy Goldenmark – największego w Polsce dostawcy metali szlachetnych dla klientów indywidualnych i banków.

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.