Wykład Oleksandra Buhaya: Nuclear Physics for Cultural Heritage – 18 września, godz. 16.00

Wykład Oleksandra Buhaya

Rzadko mamy okazję słuchać w Ossolineum referatów z dziedziny nauk ścisłych. Kiedy  dochodzi do współpracy humanistów i fizyków, wyniki są zawsze interesujące dla obu stron. Tak jak w przypadku Oleksandra Buhaya, który od wielu lat zajmuje się badaniami nad atomową strukturą przedmiotów zabytkowych.

Serdecznie zapraszamy na wykład Oleksandra Buhaya poświęcony wykorzystywaniu osiągnięć fizyki nuklearnej w badaniach nad dziedzictwem kulturowym w zakresie opisu, konserwacji, zabezpieczenia i datowania obiektów archeologicznych i zabytków dziedzictwa kultowego.

W raporcie z badań zostaną omówione przykłady badań monet, wyrobów metalowych, ceramiki i innych przedmiotów i ich przydatność dla datowania zabytków.

Wykład będzie prowadzony w języku angielskim, nie będzie tłumaczony ani streamingowany.

Wykład: Nuclear Physics for Cultural Heritage: characterization of ceramics, coins and other metalwork; dating of different materials

  • 18 września (poniedziałek)
  • godzina 16:00
  • Sala Konferencyjna Ossolineum na Starej Plebanii
    (wejście obok kawiarni Cherubinowy Wędrowiec)
  • wstęp wolny

 


Oleksandr Buhay urodził się 1974 w rejonie połtawskim. W 1998 ukończył studia na Wydziale Fizyki i Matematyki na Państwowym Uniwersytecie Pedagogicznym w Sumach z dyplomem w zakresie fizyki. W 2006 roku uzyskał stopień doktora za pracę dotyczącą modelowania procesów atomizacji elektro-termalnej. Obecnie jest kierownikiem sekcji „Spektrometrii Mas z Akceleracją” w Instytucie Fizyki Stosowanej Ukraińskiej Akademii Nauk. Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół metod analizy nuklearnej, datowania radiowęglowego, interakcji naładowanych cząstek z materią.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.