Rzadko mamy okazję słuchać w Ossolineum referatów z dziedziny nauk ścisłych. Kiedy dochodzi do współpracy humanistów i fizyków, wyniki są zawsze interesujące dla obu stron. Tak jak w przypadku Oleksandra Buhaya, który od wielu lat zajmuje się badaniami nad atomową strukturą przedmiotów zabytkowych.
Serdecznie zapraszamy na wykład Oleksandra Buhaya poświęcony wykorzystywaniu osiągnięć fizyki nuklearnej w badaniach nad dziedzictwem kulturowym w zakresie opisu, konserwacji, zabezpieczenia i datowania obiektów archeologicznych i zabytków dziedzictwa kultowego.
W raporcie z badań zostaną omówione przykłady badań monet, wyrobów metalowych, ceramiki i innych przedmiotów i ich przydatność dla datowania zabytków.
Wykład będzie prowadzony w języku angielskim, nie będzie tłumaczony ani streamingowany.
Wykład: Nuclear Physics for Cultural Heritage: characterization of ceramics, coins and other metalwork; dating of different materials
- 18 września (poniedziałek)
- godzina 16:00
- Sala Konferencyjna Ossolineum na Starej Plebanii
(wejście obok kawiarni Cherubinowy Wędrowiec) - wstęp wolny
Oleksandr Buhay urodził się 1974 w rejonie połtawskim. W 1998 ukończył studia na Wydziale Fizyki i Matematyki na Państwowym Uniwersytecie Pedagogicznym w Sumach z dyplomem w zakresie fizyki. W 2006 roku uzyskał stopień doktora za pracę dotyczącą modelowania procesów atomizacji elektro-termalnej. Obecnie jest kierownikiem sekcji „Spektrometrii Mas z Akceleracją” w Instytucie Fizyki Stosowanej Ukraińskiej Akademii Nauk. Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół metod analizy nuklearnej, datowania radiowęglowego, interakcji naładowanych cząstek z materią.