Wykład z cyklu „Z Ossolińskiej kolekcji. Tajemnice i odkrycia”

9 stycznia 2020 (czwartek) o godz. 18:00 zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu „Z Ossolińskiej kolekcji. Tajemnice i odkrycia”. Joanna Błoch z Działu Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich wygłosi wykład pn. „Tabakierki z Muzeum Książąt Lubomirskich – zbiory rzemiosła w kolekcji Ossolineum”.

Tabakiera ze zbiorów ZNiO

Kolekcja tabakierek z Muzeum Lubomirskich była jedną z najwcześniejszych tego rodzaju kolekcji w polskich zbiorach muzealnych – publicznych. Pierwsze dary tabakierek pojawiły się już przed rokiem 1870 czyli datą otwarcia muzeum dla zwiedzających. Najbardziej znaczący był dar hrabiego Antoniego Humnickiego z 24 lipca 1843 roku obejmujący 112 tabakierek. Obecnie cała kolekcja tabakierek Muzeum Lubomirskich pozostała we Lwowie w Muzeum Historycznym oraz Muzeum Przemysłu i Rzemiosła Artystycznego. Dzięki dawnej dokumentacji muzealnej, niektóre z obiektów udało się zidentyfikować, inne dopiero czekają na odkrycie. Niestety tylko na niektórych przedmiotach zachowały się numery inwentarzowe, dla pozostałych księgi wpływów obecnych właścicieli określają ich pochodzenie bardzo ogólnie jako „Zbiór Lubomirskich”, w którym to może znajdować się również własność prywatna rodziny Lubomirskich lub też inne depozyty wojenne.

W czasie wykładu postaram się przybliżyć słuchaczom dzieje tabakiery od strony historycznej i artystycznej oraz przedstawić wszystkie materiały, jakie dotychczas udało się nam zgromadzić na temat przedwojennej kolekcji tabakierek Muzeum Lubomirskich.

Wykłady Ossolińskie popularyzujące badania Zakładu Narodowego im. Ossolińskich finansowane są ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.