Wystawa: Introligatorstwo – rzemiosło artystyczne – sztuka

Dnia 3 lutego 2016 r. w Ossolineum zostanie otwarta kameralna wystawa pt. „Introligatorstwo – rzemiosło artystyczne – sztuka”, prezentująca prace powstałe w ramach warsztatów pod tym samym tytułem.

Warsztaty, zorganizowane w 2015 r. dla pracowników Ossolineum z Pracowni Introligatorskiej i Konserwatorskiej, przygotowała i prowadziła Kateryna Zubakhina, artysta książki i grafik.

Efekty prac uczestników warsztatów będą eksponowane w najbliższych tygodniach w budynku głównym ZNiO (wejście od Zaułka Ossolińskich ), na II piętrze przed Czytelnią Główną.

Program warsztatów książki artystycznej obejmował projektowanie i technikę wykonania trzech typów opraw w skórę. Pierwszy, to album fotograficzny w oprawie z elementami ślepych tłoczeń wykonanych bezpośrednio na skórze obleczenia lub na aplikacjach ze skóry barwnej. Co ważne tłoczenia „na zimno” uzyskane zostały z matryc linorytowych wykonanych przez uczestników według ich własnych projektów. Drugi typ, to notes w oprawie z dekoracją reliefową z różnobarwnej skóry, zaprojektowaną przez uczestników warsztatów. Ostatnia z prac – o największym stopniu trudności – obejmowała realizację wzorowaną na książce bizantyjskiej, gdzie blok uszyty jest na sznurkowe zwięzy i zaopatrzony w charakterystyczne haftowane kapitałki. Masywne drewniane okładziny obleczone zostały skórą dekorowaną różnymi technikami według wyboru i projektu uczestników warsztatów. Książki są zamykane na skórzane paski i specjalnie wykonane mosiężne zapinki wzorowane na tradycyjnie stosowanych w introligatorstwie z kręgu grecko-bizantyjskiego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.