Wystawa „Kolekcja zinów w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich”

Z przyjemnością zapraszamy na wystawę planszową pt. „Kolekcja zinów w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich”, która zostanie zaprezentowana w ramach festiwalu Podwodny Wrocław. Otwarcie odbędzie się 25 czerwca, o godz. 19.00, w Browarze Mieszczańskim (ul. Hubska 44-48). Wystawę będzie można oglądać przez wakacje na terenie Browaru Mieszczańskiego.

Fotorelacja z otwarcia wystawy

Ziny, czyli autorskie, niekomercyjne gazetki tworzone zwykle przez jedną osobę bądź grupę przyjaciół, to ikona kultury niezależnej. W Polsce pierwsze ziny pojawiły się pod koniec lat 70. i aż do 1995 były najważniejszą platformą informacyjną wśród młodzieży. Umożliwiały wymianę myśli, poglądów, jak również uzyskanie informacji dotyczących koncertów czy ulubionej muzyki. Ponieważ ziny tworzono w myśl zasady D.I.Y. („zrób to sam”) oraz non profit, zwykle ukazywały się w niewielkim nakładzie.

Kolekcja zinów przechowywana w Dziale Czasopism Zakładu Narodowego im. Ossolińskich obejmuje na ten moment aż 167 tytułów. Wystawa planszowa ma na celu przybliżenie zjawiska, jak i zaprezentowanie przykładowych zinów wchodzących w skład ossolińskiej kolekcji.

Kuratorka: Anna Frett

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.