Wystawa kończąca projekt konserwacji rękopisów

konserwacja_rekopisow_wystawa

Szanowni Państwo,

w imieniu  Dyrektora Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu dr Adolfa Juzwenko oraz zespołu Pracowni Konserwatorskiej serdecznie zapraszamy do udziału w wernisażu wystawy promującej kończony właśnie projekt Konserwacja literackich i historycznych rękopisów z ossolińskich zbiorów, realizowany jako zadanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Otwarcie wystawy odbędzie się 15 listopada 2016 r. o godz. 13.00 w Refektarzu Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, ul. Szewska 37

W trakcie wernisażu zapraszamy do wysłuchania dwóch referatów:

  1. Barbary Wojdyły „Ostatnich 25 lat działań konserwatorskich w bibliotece naukowej UMK w  Toruniu – stosowny czas na podsumowanie”
  2. Marii Woźniak „Konserwacja i ochrona zbiorów bibliotecznych w Polsce przełomu XX i XXI wieku – refleksje  i przemyślenia na podstawie doświadczeń z 20 lat pracy w Bibliotece Narodowej w Warszawie”

Podejmą one  temat zmian w podejściu do problematyki konserwacji i ochrony zbiorów bibliotecznych i muzealnych, jakie dokonały się na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza. Obie Panie są doświadczonymi konserwatorkami  wiele lat kierującymi pracowniami konserwatorskimi w wiodących bibliotekach polskich, posiadających wzorcowo zorganizowane służby ochrony zbiorów. Maria Woźniak była przez 18 lat kierownikiem Zakładu Konserwacji Zbiorów Bibliotecznych w Bibliotece Narodowej w Warszawie, a Barbara Wojdyła już 25 lat kieruje pracownią konserwatorską w Bibliotece Głównej UMK. Dodatkowo pełniły funkcję rzeczoznawców w realizowanym projekcie i brały udział w rozstrzyganiu problemów pojawiających się podczas realizacji zadania.

Po wysłuchaniu referatów Małgorzata Grocholska, szef Pracowni Konserwatorskiej Ossolineum zaprosi Państwa do dyskusji na temat zadań i dalszego rozwoju konserwacji zabytków na podłożu papierowym i skórze. Liczymy, że spotkanie konserwatorów, bibliotekarzy i muzealników przy filiżance kawy będzie okazją do wymiany poglądów.

Informujemy, że wystawa będzie udostępniona zwiedzającym po uzgodnieniu z Działem Edukacji ZNiO  w terminie 16 listopada – 9 grudnia 2016 roku.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.