Wileńska wystawa „Litwo, Ojczyzno moja… Adam Mickiewicz i jego poemat «Pan Tadeusz»”

27 listopada 2018 otwarta została wystawa organizowana przez Muzeum Narodowe – Pałac Wielkich Książąt Litewskich, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Zamek Królewski na Wawelu, Instytut Adama Mickiewicza oraz Instytut Polski w Wilnie.

W uroczystości otwarcia wziął udział minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier prof. dr hab. Piotr Gliński. Ossolineum reprezentował dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, dr Adolf Juzwenko.

 

 

 

Litwo, ojczyzno moja… Adam Mickiewicz i jego poemat Pan Tadeusz
wystawa poświęcona stuleciu odrodzenia państwowości Litwy i Polski (1918–2018)
27 listopada 2018–24 lutego 2019
Muzeum NarodowePałac Wielkich Książąt Litewskich
Wilno, Litwa

Wileńska wystawa Litwo, ojczyzno moja… Adam Mickiewicz i jego poemat Pan Tadeusz to jedno z najważniejszych związanych z Polską wydarzeń organizowanych na Litwie w setną rocznicę odrodzenia państwowości obu narodów. Unikatowy rękopis Pana Tadeusza, który dopiero po raz drugi zostanie zaprezentowany poza granicami kraju, stanowi przyczynek do szerszej debaty związanej z historią i kulturą Polski oraz Litwy. Poemat Adama Mickiewicza na przestrzeni lat był punktem zaczepienia w debacie związanej z tożsamością narodową i dziedzictwem kulturowym. W 1834 roku Pan Tadeusz stanowił ważny kontekst w rozważaniach na temat romantycznej wizji odzyskania niepodległości, która w listopadzie 1918 roku zamieniła się w rzeczywistość. Epopeja przez lata traktowana była jak „biblia” podpowiadająca systemy wartości społecznych i estetycznych. Uniwersalna wizja skonstruowana przez Mickiewicza to doskonałe narzędzie, które może pomóc w zrozumieniu sytuacji politycznej i historycznej Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz późniejszych trudnych dziejów. Nowa interpretacja utworu tworzona przez kontekst wystawy „Litwo, ojczyzno moja… Adam Mickiewicz i jego poemat Pan Tadeusz” być może ułatwi i Litwinom, i Polakom wzajemne zrozumienie swojej wielowiekowej, trudnej historii.

Na wystawie „Litwo, ojczyzno moja… Adam Mickiewicz i jego poemat Pan Tadeusz” będzie można obejrzeć nie tylko rękopis Pana Tadeusza wypożyczony z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, ale również zabytki związane z kolejnymi etapami biografii Adama Mickiewicza, kontekstem powstania dzieła oraz jego tłem historycznym. Prezentowane obiekty pochodzą z kolekcji polskich i litewskich, m.in. Muzeów Narodowych w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu, Muzeum Wojska Polskiego, Państwowego Muzeum Etnograficznego, Muzeum Literatury w Warszawie, a także Zakładu Narodowego im. Ossolińskich i Zamku Królewskiego na Wawelu.

Organizatorzy:

Niepodległa 
Instytut Adama Mickiewicza
Instytut Polski w Wilnie
Muzeum Narodowe – Pałac Wielkich Książąt Litewskich
Zakład Narodowy im. Ossolińskich 
Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
Zamek Królewski na Wawelu

Patronat:

Honorowy Patronat Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego
Honorowy Patronat Wiceprezesa Rady Ministrów prof. dr. hab. Piotra Glińskiego
Honorowy Patronat Premiera Rządu Republiki Litewskiej Sauliusa Skvernelisa
Patronat Minister Kultury Republiki Litewskiej Liany Ruokyte-Jonsson

Projekt jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.

Dofinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.