Wystawa „Litwo, Ojczyzno moja…” w finale konkursu Wydarzenie Historyczne Roku 2018

WystawaLitwo, Ojczyzno moja…” Adam Mickiewicz i jego poemat „Pan Tadeusz została zakwalifikowana do II etapu plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2018 organizowanego przez Muzeum Historii Polski. Zwycięzca zostanie wyłoniony w toku głosowania internetowego. Głosowanie przebiega w trzech kategoriach: „Edukacja i Multimedia”, „Wydarzenie” i „Wystawa”. Głosy oddawać można do 15 maja 2019 na stronie organizatora plebiscytu.

>>>> ZAGŁOSUJ

 

Plakat plebiscytu. Materiały MHP

 

Wystawa „Litwo, Ojczyzno moja…” Adam Mickiewicz i jego poemat „Pan Tadeusz”  została zorganizowana z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę i Litwę niepodległości.  Była to największa polsko-litewska wystawa ostatnich lat. Zorganizowana wspólnymi siłami przez Pałac Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie, Zamek Królewski na Wawelu, Zakład Narodowy im. Ossolińskich i Muzeum Pana Tadeusza, Instytut Adama Mickiewicza oraz Instytut Polski w Wilnie. Otwarta została 27 listopada 2018 roku w Pałacu Władców w Wilnie, trwała do 24 lutego 2019.

Na wystawie zaprezentowany został wypożyczony z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich  rękopis Pana Tadeusza, który dopiero po raz drugi pokazywany był poza granicami kraju. Ten szczególny tekst stanowi przyczynek do szerszej debaty związanej z historią i kulturą Polski oraz Litwy. Poemat Adama Mickiewicza na przestrzeni lat był punktem zaczepienia w debacie związanej z tożsamością narodową i dziedzictwem kulturowym. W 1834 roku Pan Tadeusz stanowił ważny kontekst w rozważaniach na temat romantycznej wizji odzyskania niepodległości, która w listopadzie 1918 roku zamieniła się w rzeczywistość. Na wystawę złożyło się łącznie kilkaset eksponatów pochodzących z ponad 30 instytucji muzealnych, a także prywatnych kolekcji z Polski i Litwy.

Patronat honorowy nad wystawą „Litwo, Ojczyzno moja…” Adam Mickiewicz i jego poemat „Pan Tadeusz” sprawowali premierzy Polski i Litwy, Mateusz Morawiecki oraz Saulius Skvernelis, a także ministrowie kultury obu krajów, prof. Piotr Gliński oraz Liana Ruokytė-Jonsson.

 

Plakat wystawy w Muzeum Narodowym – Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie

 

Organizatorzy:

Niepodległa 
Instytut Adama Mickiewicza
Instytut Polski w Wilnie
Muzeum Narodowe – Pałac Wielkich Książąt Litewskich
Zakład Narodowy im. Ossolińskich 
Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
Zamek Królewski na Wawelu

Patronat:

Honorowy Patronat Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego
Honorowy Patronat Wiceprezesa Rady Ministrów prof. dr. hab. Piotra Glińskiego
Honorowy Patronat Premiera Rządu Republiki Litewskiej Sauliusa Skvernelisa
Patronat Minister Kultury Republiki Litewskiej Liany Ruokyte-Jonsson

Projekt był częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.

Dofinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.