Wystawa „Prawem naszym – zmartwychwstanie” w Muzeum Pana Tadeusza

Na zdj. widoczny fragment ekspozycji

Od 11 grudnia zwiedzać można w Muzeum Pana Tadeusza wystawę czasową pt. Prawem naszym – zmartwychwstanie. Wystawa zorganizowana została przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wplata w stałą ekspozycję Muzeum Pana Tadeusza kilkaset unikatowych obiektów, które przedstawiają polityczny, publiczny kontekst dramatu, jakim była dla Polski utrata niepodległości, oraz polityczne, militarne, edukacyjne i artystyczne starania o jej odzyskanie, a także bardziej osobisty, egzystencjalny wymiar symboliki i mitologii niepodległościowej.

Ekspozycję w romantycznej części wystawy stałej otwierają oryginalne dokumenty z lat 1772–1795 opisujące przebieg formalnego procesu zaboru ziem I Rzeczypospolitej. W kolejnych salach zobaczyć można nie tylko liczne sztychy, obrazy i unikatowe fotografie z wizerunkami uczestników narodowych zrywów, lecz także białe kruki, takie jak tajne druki ossolińskie (Lwów 1832–1834), gazetki powstańcze, egzemplarz oryginalnego wydania „Trybuny Ludów” („La Tribune des Peuples”, Paryż 1849). Pokazywany jest też jeden z niewielu istniejących obrazów pędzla Cypriana Kamila Norwida, Jutrznia, przedstawiający alegorię Polski. Prezentowane są również liczne pamiątki – fotografie, ulotki, afisze, odznaki i drobne przedmioty – związane z żołnierzami polskich formacji walczących na frontach I wojny światowej, m.in. Legionów Polskich, a także ilustrujące wkład polskich kobiet w walkę o niepodległość: od wizerunków Emilii Plater i fotografii Heleny Pustowójtówny do pamiątek po członkiniach Ochotniczej Legii Kobiet z lat 1918–1919. Osobne moduły wystawy poświęcono takim tematom, jak „Nie tylko Mickiewicz”, przypominając rolę wybitnych pisarzy w dążeniu do niepodległości, czy polskie kino II Rzeczypospolitej jako panorama ikonografii batalistycznej.

Kontynuacja wystawy w przestrzeni ekspozycji Misja: Polska to opowieść o tym, jak pielęgnowano w kraju i na emigracji pamięć o niepodległości utraconej po zaledwie dwudziestu latach. Dzień 11 listopada i postać Józefa Piłsudskiego stały się po wrześniu 1939 symbolami odebranej Polakom wolności. Na wystawie prezentowane są gazetki i ulotki Polskiego Państwa Podziemnego, wydawnictwa emigracji londyńskiej podtrzymującej pamięć o Niepodległej, świadectwa odradzania się mitu II Rzeczypospolitej w PRL w latach siedemdziesiątych XX wieku (m.in. druki Konfederacji Polski Niepodległej i Polskiego Porozumienia Niepodległościowego i publikowana poza zasięgiem cenzury Bibuła Piłsudskiego) oraz przykłady bardzo intensywnego wykorzystywania symboliki II Rzeczypospolitej w okresie stanu wojennego: podziemne znaczki pocztowe, banknoty i grafiki. Tym bardziej spektakularne, im bardziej cenzura starała się je ograniczać.

Można także wysłuchać audycji Radia Wolna Europa ze wspomnieniami ludzi, którzy byli ojcami niepodległości, m.in. Józefa Hallera i Kazimierza Sosnkowskiego, a także zobaczyć prezentację „Piłsudscy”, złożoną z wizerunków aktorów wcielających się w postać Józefa Piłsudskiego, m.in. Daniela Olbrychskiego, Zbigniewa Zapasiewicza, Ryszarda Filipskiego czy Mirosława Baki.

14 grudnia 2018 (piątek) o godz. 16.00 zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie. Małgorzata Orzeł (kierownik Działu Historii i Interpretacji Pana Tadeusza w Muzeum Pana Tadeusza Ossolineum), Łukasz Koniarek (kierownik Działu Numizmatycznego Muzeum Książąt Lubomirskich w Ossolineum) i Mariusz Urbanek (kierownik Gabinetów Świadków Historii w Muzeum Pana Tadeusza Ossolineum) przybliżą wielowątkową opowieść o polskich drogach do wolności.

 

Prawem naszym – zmartwychwstanie
wystawa czasowa z okazji obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości
11 grudnia 2018–24 marca 2019
Muzeum Pana Tadeusza
Rynek 6, Wrocław
Wstęp w ramach biletu na wystawy stałe Muzeum Pana Tadeusza.

 

Dofinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.

 

 

 

WIĘCEJ O WYSTAWIE

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Edukacja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.