Wystawa „Żołnierz napoleoński, ojciec komedii polskiej” — Fredro w Ossolineum || Program wydarzeń towarzyszących

Wystawie „Żołnierz napoleoński, ojciec komedii polskiej” — Fredro w Ossolineum towarzyszą oprowadzania, spacery oraz warsztaty.

Zapraszamy do zapoznania się z programem zaplanowanych przez nas wydarzeń. Wszystkie są bezpłatne, na niektóre z nich obowiązują zapisy.

 

13 września (środa), godz. 13:00
Miłość, kasa i krokodyl czyli kobiety Aleksandra Fredry — oprowadzanie

Czy kobiece bohaterki grają w utworach Fredry role pierwszoplanowe, czy raczej drugoplanowe i dlaczego? A jak było w życiu komediopisarza? Kim była dla niego „kobieta idealna”? Spróbujemy znaleźć odpowiedzi na te pytania, posługując się wybranymi przykładami z życia i twórczości Fredry.

 • miejsce spotkania: gmach główny Ossolineum (ul. Szewska 37), Sale pod Kopułą
 • prowadzenie: Hanna Kulesza, Dział Rękopisów (Ossolineum)
 • wstęp wolny
 • bez konieczności zapisów

 

16 września (sobota), godz. 12:00
Wrocław Aleksandra Fredry — spacer po mieście

Pomnik Aleksandra Fredry stojący przed wrocławskim ratuszem jest jednym z symboli miasta. Jednak to nie jedyne miejsce w naszym mieście związane z „ojcem komedii polskiej”. Podczas spaceru po mieście odwiedzimy również inne miejsca, które pozwalają poznać bliżej Aleksandra Fredrę i jego powiązania z Wrocławiem i Śląskiem. Trasa spaceru będzie prowadziła przez Ossolineum, gdzie zaprezentowane zostaną oryginalne autografy „Zemsty” i pierwszej wersji „Ślubów panieńskich”. 

 

16 września (sobota), godz. 15:00
Żołnierskie poniewierki i teatralne splendory Aleksandra hrabiego Fredry — oprowadzanie

W powszechnej świadomości Fredro znany jest jako autor komedii. Odbiorcy jego sztuk – czy to czytelnicy, czy widzowie – poznając mistrzowsko zapisane wersy uśmiechają się, wybuchają śmiechem i zrywają boki. Czy zaś twórca „Zemsty” często miał powody do śmiechu w trakcie swojego długiego życia? Odpowiedzi na to pytanie poszukamy oglądając zgromadzone na ossolińskiej ekspozycji dawne fotografie, ryciny, medale i archiwalia związane z patronem 2023 roku.

 • prowadzenie: dr Grzegorz Polak 
 • wstęp wolny
 • bez konieczności zapisów

 

17 września (niedziela), godz. 12:00  
Z tajemnic teatralnej garderoby. Fredro w teatrze — warsztaty rodzinne

Nie szata zdobi człowieka… ale aktora już tak! Zapraszamy na zajęcia na wystawie czasowej o Aleksandrze Fredrze, podczas których zobaczymy bogate zbiory Ossolineum dotyczące życia i twórczości pisarza. Spotkanie będzie okazją, żeby zajrzeć do garderoby teatralnej – zobaczymy oryginalne projekty scenografii i kostiumów teatralnych, poznamy modę, jaka panowała w czasach kiedy żył i o których pisał poeta, i tym samym poznamy odpowiedź na pytanie: co ma Fredro do teatru? Następnie sami wcielimy się w projektantów i scenografów – zaprojektujemy i wykonamy strój teatralny według własnego pomysłu.

 

17 września (niedziela), godz. 15:00
„Zemsta” od Fredry do Wajdy – podglądamy mistrzowski warsztat — oprowadzanie

Od mniej więcej stu lat Ossolineum jest domem dla archiwum literackiego Aleksandra Fredry. Zachowały się plany i bruliony niektórych sztuk, dające unikalny wgląd w jego warsztat pisarski. Niedawno dołączył do nich scenariusz filmu „Zemsta”: z notatkami Andrzeja Wajdy. Reżyser zanotował na początku: „Piękny wiersz, niezwykłe piękne miejsce akcji, zdjęcia też piękne. Cóż to będzie za nuda!”

 • prowadzenie: Hanna Kulesza
 • wstęp wolny
 • bez konieczności zapisów

 

27 września (środa), godz. 13:00
„Fredro i Fredrusie” na fotografii, czyli „ojca komedii polskiej” życie prywatne  — oprowadzanie

„Żaden jeszcze mężczyzna nie umarł z miłości” – słowa te przypisywane są Aleksandrowi Fredrze, który nieomal sam z miłości nie umarł. Jak wyglądało życie prywatne tego „żołnierza napoleońskiego, ojca komedii polskiej”, który żyjąc 83 lata stał się świadkiem burzliwej historii Polski XIX w.? 

 • miejsce wydarzenia: gmach główny Ossolineum (ul. Szewska 37), Sale pod Kopułą
 • prowadzenie: dr Grzegorz Polak, Dział Sztuki (Ossolineum)
 • wstęp wolny
 • bez konieczności zapisów

 

4 października (środa), godz. 13:00
Fredro nasz wrocławski — oprowadzanie

Pomnik Aleksandra Fredry stojący na wrocławskim Rynku tak bardzo wrósł już w miejski pejzaż, że trudno wyobrazić sobie, żeby go nie było w tym miejscu. Fredro we Wrocławiu to nie tylko pomnik, ale również bezcenne autografy literackie, czyli teksty utworów zapisane własnoręcznie przez komediopisarza, znajdujące się w zbiorach Ossolineum. Spotkanie na wystawie stanie się okazją nie tylko do jej obejrzenia czy poznania okoliczności, w jakich rękopisy trafiły do Wrocławia, ale także do podzielenia się własnymi wspomnieniami związanymi z pomnikiem hrabiego.

 • miejsce wydarzenia: gmach główny Ossolineum (ul. Szewska 37), Sale pod Kopułą 
 • prowadzenie: Aldona Mikucka, Dział Programowy (Ossolineum) 
 • wstęp wolny
 • bez konieczności zapisów

 

7 października (sobota), 16:00—21:00
„A ile w noc pogodną gwiazd na niebie…”– wieczorne zwiedzanie wystawy

 

29 października (niedziela)


Finisaż wystawy: 

 • godz. 12:00

  Poeta spod znaku jednorożca – warsztaty rodzinne

  prowadzenie: Agnieszka Hajduk-Undro

   Mawiają o nim, że był nieromantycznym romantykiem i ojcem polskiej komedii. Człowiek o wielkim talencie literackim pisał bajki, pamiętniki, poezję i wiele innych, a niektóre z jego tekstów weszły do języka potocznego i – choć nie zawsze jesteśmy tego świadomi – cytujemy je również dziś.

  Kim był Aleksander hrabia Fredro, dlaczego tak go tytułujemy i co łączy jego rodzinę z jednorożcem? Z okazji finisażu naszej wystawy, wspólnie poszukamy odpowiedzi na powyższe pytania oraz stworzymy własne herby.

  zapisy 

 • godz. 13:00
  Kuratorskie „trzy po trzy” – oprowadzanie po wystawie
 • godz. 15:00 
  Performatywne czytanie Fredry w wykonaniu wrocławskich aktorów
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.