Wzór robienia różnych doskonałych konfitur

Pod sygnaturą 42.446 w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich znaleźć możemy Wzór robienia różnych doskonałych konfitur, autorstwa doświadczonego cukiernika Tomasza Gregorowicza. Pozycja ta pochodzi z 1846 roku, została wydana, jak głosi napis na stronie tytułowej, „na powszechne żądanie” oraz wydrukowana we Lwowie przez Piotra Pillera.

Lektura idealna w okresie tworzenia przetworów, gdyż posłużyć nam może jako źródło inspiracji. Na samym początku, w przedmowie, autor wspomina, że aby konfitury były delikatne i smaczne, powinny być smażone w brytwannie w ściśle zachowany sposób, który wydawca podaje w niżej opisanych rozdziałach. Do składników, których waga jest nie większa niż dwa funty, używać powinniśmy rondelka, nie brytwanny, która przeznaczona jest do przetworów o wadze od trzech do dziesięciu funtów.

Wbrew temu, co zapowiada tytuł, w książce znajdą się również przepisy odnośnie do marmolad, syropów czy też lemoniad. Co ciekawe nie spotkamy tutaj wyłącznie tradycyjnych składników, które obecnie kojarzą nam się z przetworami, znaleźć możemy np. smażenie włoskich orzechów (skan nr 18), świętojańskich wiszeń (delikatnych i wodnistych, skan nr 37), zielonych migdałów (skan nr 43) lub berberysu (skan nr 31).

W przepisach autor podaje również okres, w którym otrzymamy najlepsze składniki, a co za tym idzie, kiedy powinniśmy robić przetwory, np. zielone winogrona smażyć możemy od 20 sierpnia, nie wcześniej.

Książkę możemy oglądać w Dolnośląskiej Bibliotece Cyfrowej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.