Dnia 19 września 2014 r. odbyło się we Lwowie XLIII Nadzwyczajne Spotkanie Ossolińskie poświęcone pamięci Ludwika Bernackiego (1882-1939), ostatniego przedwojennego dyrektora Ossolineum, w 75-lecie jego śmierci.
Ludwik Bernacki zmarł 19 września 1939 r., w czasie oblężenia Lwowa, na atak serca spowodowany stresem i przemęczeniem w czasie przenoszenia najcenniejszych zbiorów Ossolineum do piwnic.
Ponieważ Lwów był wówczas pod ciągłym ostrzałem artyleryjskim, Bernacki został pochowany w przedwojennych ogrodach Ossolineum, u podnóża Cytadeli. Przeprowadzone w 2013 r. poszukiwania z użyciem georadaru wskazały miejsce pochówku, ale niestety nie znaleziono tam szczątków Ludwika Bernackiego – miejsce zostało naruszone podczas przebudowy placu w połowie lat 60. ubiegłego wieku.
Spotkanie, które poprowadził Dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich dr Adolf Juzwenko, miało miejsce w gmachu głównym Lwowskiej Narodowej Naukowej Biblioteki Ukrainy im. W. Stefanyka przy ul. Stefanyka 2, w czytelni im. Tatiany i Omeliana Antonowyczów.
Po spotkaniu odbyła się ekumeniczna msza święta w Bazylice Archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie, celebrowana przez bp. Leona Małego, o. Vitalija Dudkievycza, o. Władysława Lizuna i ks. Jana Nikla (proboszcza Katedry).
Po mszy świętej w rodzinnym grobowcu Bernackich na Cmentarzu Łyczakowskim została złożona urna z ziemią z miejsca, gdzie Ludwik Bernacki był pochowany. Uroczystości symbolicznego pochówku zorganizowane dokładnie w 75. rocznicę śmierci Ludwika Bernackiego przewodził bp. Leon Mały.
Kwiaty złożono również na grobach trzech innych dyrektorów Ossolineum spoczywających na Cmentarzu Łyczakowskim – Augusta Bielowskiego, Wojciecha Kętrzyńskiego i Mieczysława Gębarowicza.