Z Ossolineum do „centrum polszczyzny”. Edukacyjna wędrówka przez historię i sztukę

Kim byli Józef Gielniak, Ryszard Sokół i Zygmunt Waśniewski? Co łączy te trzy postacie? Z jakiego powodu przybyli na Dolny Śląsk i tu tworzyli? Jaką spuściznę zostawili po sobie?


Z ossolineum_kwadrat_2023-2

Te pytania stały się trzonem projektu edukacyjnego realizowanego przez Muzeum Pana Tadeusza w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Po raz kolejny do współpracy zaprosiliśmy uczniów trzech szkół z małych miejscowości na Dolnym Śląsku.

W projekcie biorą udział:

  • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Józefa Gielniaka w Kowarach
  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Piechowicach
  • Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Smolnej

Szkoły znajdują się w małych gminach i zostały wybrane nieprzypadkowo. Każda z nich łączy się z miejscem, w którym tworzył jeden z trzech artystów-grafików wspomnianych powyżej, a którego prace znajdują się w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Józef Gielniak niemal całe swoje twórcze życie spędził w sanatorium Bukowiec koło Kowar, gdzie leczył się na gruźlicę. Zygmunt Waśniewski po studiach graficznych w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu przeniósł się do Piechowic, tam bowiem dostał pracę projektanta szkła w hucie szkła „Józefina” (obecnie huta szkła „Julia). I Ryszard Sokół, znany głównie z murali oleśnickich, projektował również wnętrza i ekspozycje wystawowe w Muzeum Poczty czy Ossolineum.

Przed wakacjami planowany jest przyjazd szkół do Muzeum Pana Tadeusza. Uczniowie klas IV-VII wezmą udział w dwóch warsztatach artystycznych, podczas których będą tworzyć grafiki w technice linorytu i papierorytu. Dodatkowo, będą uczestniczyć w lekcji muzealnej poświęconej historii Dolnego Śląska.

W ten sposób chcemy przybliżyć uczestnikom projektu historię regionu, budować postawy patriotyczne i poczucie przynależności do regionu. Na zakończenie wizyty uczniowie odwiedzą Dział Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich w Ossolineum. Podczas wizyty zobaczą prace wspomnianych artystów.

Kolejny etap projektu zostanie zrealizowany na początku roku szkolnego 2023/2024. Tym razem planowane są plenerowe warsztaty street art, które odbędą się stacjonarnie w pobliżu szkół biorących udział w projekcie.

Prace powstałe podczas warsztatów w Muzeum Pana Tadeusza i warsztatów plenerowych street art wezmą udział w konkursie. Na zakończenie projektu laureaci konkursu wraz z opiekunami do Muzeum Pana Tadeusza zostaną zaproszeni na uroczysty wernisaż, podczas którego dyrektor muzeum wręczy nagrody oraz zaprezentowany zostanie film dokumentujący projekt.

WIĘCEJ na stronie MUZEUM PANA TADEUSZA.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.