Z ossolińskiej kartografii: Frombork – miasto Mikołaja Kopernika

Frombork to położone nad Zalewem Wiślanym, w pobliżu obecnej granicy polsko-rosyjskiej, niewielkie miasteczko o wielkiej przeszłości. Założona w roku 1278 warowna osada, wkrótce gród biskupi, uzyskała w 1310 prawa miejskie i stała się stolicą Warmii. Dlatego pierwotnie Frombork nosił nazwę Civitas Varmiensis (Miasto Warmińskie) lub krócej Varmia. Jednak po wybudowaniu tam katedry, pod podwójnym wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja, przyjęła się nowa łacińska nazwa miasta Castrum Dominae Nostrae (Gród Naszej Pani), po niemiecku Frauenburg. Frombork to fonetyczne spolszczenie tego toponimu.

W tym mieście przez 48 lat godność kanonika Kapituły Warmińskiej piastował Mikołaj Kopernik (1473-1543), najwybitniejszy astronom i jeden z najwszechstronniejszych

uczonych przełomu Średniowiecza i Renesansu. Tam też prowadził swoje obserwacje nieba, które doprowadziły do przewrotu kopernikańskiego w nauce europejskiej. Mikołaj Kopernik zmarł we Fromborku i spoczął w tamtejszej katedrze. W roku 2005 odkryto szkielet uczonego, którego tożsamość potwierdziły badania antropologiczne i genetyczne (DNA szczątków odpowiadało próbce pobranej z włosów Kopernika, odnalezionych w jednej z ksiąg będących niegdyś w jego posiadaniu).
Otwarte 5 września 1948 roku fromborskie Muzeum Mikołaja Kopernika mieści się w dawnym pałacu biskupów warmińskich, a także miejscu życia i pracy uczonego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.