Z ossolińskiej kolekcji – zapraszamy na kolejny wykład

Plakat

Plakat

Zapraszamy na kolejny wykład z cyklu „Z ossolińskiej kolekcji”. Tym razem będzie nosił tytuł: „Nasz los przestrogą. Z dziejów budowy wrocławskiego pomnika ku czci pomordowanych profesorów lwowskich”. Autorem wystąpienia będzie dr Grzegorz Polak.

W lipcu 1941 r. na stokach Wzgórz Wuleckich naziści dokonali egzekucji grupy lwowskich uczonych i ich rodzin. W 1943 r. na rozkaz Niemców ciała zamordowanych zostały wykopane, a następnie spalone, zaś prochy rozrzucone po okolicznych lasach. Jednak pamięć o ofiarach nie zaginęła.

W 1957 r. na Akademii Medycznej we Wrocławiu zawiązał się komitet, który za cel postawił sobie m.in. wzniesienie pomnika ku czci uczonych lwowskich. O działaniach tego gremium, a także o twórcy pomnika opowie dr Grzegorz Polak. Prelekcja zostanie zilustrowana archiwaliami i fotografiami ze zbiorów Ossolineum (Dział Dokumentów Życia Społecznego, Dział Rękopisów, Gabinet Grafiki i Dział Mikroform).

15 kwietnia (środa), godz. 17
Aula Ossolineum

Wstęp wolny

Ten wpis został opublikowany w kategorii Archiwum Aktualności i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.