Zajrzyj z nami do dziewiątego kręgu piekieł – 700. rocznica śmierci Dantego

W 700. rocznicę śmierci Dantego prezentujemy nie tylko inkunabuł „Boskiej komedii‟ z Działu Starych Druków, ale również związane z Dantem zbiory sztuki, znajdujące się Dziale Sztuki w Muzeum Książąt Lubomirskich Ossolineum.

Inkunabuł „La Commedia‟ Dantego to pierwsze ilustrowane wydanie „Boskiej komedii” z 1481 roku, wydane przez Nicolausa Laurentiego – drukarza pochodzącego z… Wrocławia. Dzieło zostało opatrzone miedziorytami autorstwa Baccio Baldiniego, który wzorował się na rysunkach Sandro Botticellego. Miedzioryty przedstawiają piekło według Dantego, a także zdarzenia z pieśni pierwszej: wejście Dantego do lasu, leoparda, lwa i wilczycę oraz spotkanie z Wergiliuszem. Księga jest bogato zdobiona ręcznie malowanymi i pozłacanymi inicjałami oraz bogatą floraturą (roślinnym ornamentem wypełniającym marginesy).

Biblioteka Ossolineum bierze udział w międzynarodowym projekcie “Dante 1481” organizowanym przez The Polonsky Foundation i Consortium of European Research Libraries, którego celem jest zarejestrowanie i opisanie wszystkich zachowanych egzemplarzy edycji Dantego z 1481 r. Ossoliński egzemplarz “Boskiej komedii” z roku 1481 możemy oglądać w Dolnośląskiej Bibliotece Cyfrowej.

Grafika „Dante Alighieri‟ autorstwa Tadeusza Cieślewskiego (syna), wykonana w technice drzeworytu, przedstawia ukazany z profilu portret Dantego, który jest wzorowany na miniaturze z 1440 roku. Cieślewski prawdopodobnie widział miniaturę w Bibliotece Riccardi we Florencji, gdzie tworzył ilustracje do publikacji o tym włoskim mieście. Wśród twórczości artysty portrety pojawiały się rzadko, częściej ilustrował krajobrazy. Grafika miała wiele szczęścia – przetrwała wojnę oraz uniknęła pożaru, w którym spłonęła cała pracownia artysty.

Drzeworyt „Dante‟ stworzony przez Stanisława Wójtowicza to grafika, która na pierwszy rzut oka, może wydawać się portretem pisarza, ale jednak nim nie jest. Wójtowicz wykonał miedzioryt jako ilustrację do “Boskiej komedii”. Na grafice widzimy Dantego, który na szczycie wzgórza w czyśćcu oczekuje na Beatrycze, by ta zabrała go na wędrówkę po niebie.

Grafika „Piekło‟ nieznanego autora, ilustruje „mapę” piekła, która została stworzona zgodnie z treścią “Boskiej komedii”. Takie zobrazowanie piekła było przez różnych artystów przedstawiane przez setki lat. W stożkowej formie, na każdym z kręgów piekła autor zilustrował odbywających swoje kary grzeszników.

Obraz olejny „Dante ISBN” autorstwa Corrado Veneziano to dar dla Ossolineum od organizatorów akcji pod patronatem włoskiego Ministra Kultury. Obraz został namalowany w ramach projektu „ISBN Dante, i inne wizje” rzymskiej Accademia Nazionale di Santa Cecilia. Na płótnie widzimy abstrakcyjne równoległe pionowe linie, które mają symbolizować kod kreskowy reprezentujący ISBN. Na obrazie znajduje się cytat z II Pieśni „Czyśćca”: Jak posła, gałąź, gdy niesie oliwną (tłum. wg Juliana Korsaka), który w piękny sposób nawiązuje do międzynarodowej współpracy organizacji artystycznych, kulturalnych i naukowych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.