Już od 22 listopada br. w Muzeum Pana Tadeusza można będzie oglądać wystawę prezentująca fenomen życia i twórczości Gabrieli Zapolskiej: pisarki, aktorki, kolekcjonerki, artystki niepokornej i odważnej kobiety.
22 listopada 2019 – 16 lutego 2020
wernisaż: 22 listopada 2019 (piątek), godz. 16.00
wstęp wolny
kuratorka: Anita Soroko
Na ekspozycji pokazywane będą m.in. portrety pisarki pędzla Juliana Fałata i Stanisława Janowskiego ( z Muzeum Narodowego w Kielcach i Muzeum Literatury w Warszawie) a także prace francuskiego nabisty Paula Sérusiera.
Zobaczyć będzie można autentyczny sekretarzyk pisarki, przy którym pracowała w swym lwowskim mieszkaniu, piękne stroje i akcesoria z przełomu XIX i XX w – wypożyczone z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, niezwykłe wizerunki Zapolskiej na oryginalnych fotografiach z ossolińskich zbiorów ( z Działu Sztuki i Działu Rękopisów). Ponadto Dział Rękopisów ZNiO wypożyczył na wystawę listy, dokumenty i autografy Zapolskiej; Dział Sztuki – grafiki Pankiewicza, Dobrowolskiego i rysunek Sichulskiego; Dział Przechowywania i Udostępniania – pierwodruki książek i katalog wystawy kolekcji Zapolskiej we Lwowie w 1906 roku; Dział Nowych Druków Ciągłych czasopisma z początku XX w.
Wystawa prezentuje Gabrielę Zapolską jako mistrzynię autokreacji – pojawia się też pytanie, jak współcześnie wyglądałaby jej prezentacja w mediach społecznościowych.
Wystawa jest częścią Festiwalu Tradycji Literackich
Więcej informacji o wystawie można znaleźć TUTAJ