Zapraszamy na wykład poświęcony Romanowi Aftanazemu

Zapraszamy na kolejny wykład z cyklu „Z ossolińskiej kolekcji. Tajemnice i odkrycia”:

„Ziemiaństwo kresowe w świetle materiałów źródłowych Romana Aftanazego”
dr Agnieszka Knychalska-Jaskulska (Dział Rękopisów ZNiO)

12 listopada 2020 (czwartek), godz. 17.00
Transmisja online na profilu Ossolineum na Facebooku


Roman Włodzimierz Aftanazy (1914-2004) – historyk, dokumentalista, kustosz dyplomowany Zakładu Narodowego im. Ossolińskich zapisał się w dziejach polskiej historiografii opracowaniem wielotomowej monografii polskich rezydencji na dawnych ziemiach kresowych Rzeczypospolitej. Dzięki przechowywaniu w Dziale Rękopisów ZNIO Jego archiwum można odtworzyć mozolną pracę badacza na rzecz zachowania pamięci o historii i kulturze kresowego ziemiaństwa. Analizując Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej należy zwrócić uwagę, że obecnie są one bezcennym źródłem do badań nad historią warstwy ziemiańskiej na dawnych Kresach i w pewnym sensie odnoszą się do innych ziem Rzeczypospolitej. Szeroka problematyka badań i ich efekty w postaci dzieła wielotomowego, wielowątkowość narracji, olbrzymia ilość materiałów archiwalnych i szczegółowość w przedstawieniu losów poszczególnych siedzib może tylko wzbudzić obecnie niekłamany podziw dla tytanicznej pracy jednego człowieka, który tego dokonał.

MNiSW

Wykłady ossolińskie popularyzujące badania Zakładu Narodowego im. Ossolińskich finansowane są ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Organizatorzy zwracają się do Państwa z uprzejmą prośbą o wypełnienie ankiety, znajdującej się na stronie: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeVVSBkd1Wl7nKLuOyA2mP_C4xZ-XTHTauUo0os09DpgAzgyw/viewform

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.