Premiera książki „Zmienny krajobraz” na Wrocławskich Targach Dobrych Książek – 30.11.2023 [relacja]

30 listopada podczas Wrocławskich Targów Dobrych Książek odbyła się premiera publikacji jubileuszowej „Zmienny krajobraz. 200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich” (Wydawnictwo Ossolineum).

Rozmowa o książce była wstępem do dyskusji nie tylko o historii Muzeum i jego fascynujących zbiorach, ale również o tym, dlaczego warto czekać na nową siedzibę Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu.

Z redaktorem publikacji i pracownikiem Muzeum Książąt Lubomirskich, Wojciechem Grukiem rozmawiał Maciej Wlazło – przewodnik po Wrocławiu i popularyzator wiedzy o Dolnym Śląsku.

Fot. Andrzej Niedźwiecki


Wojciech Gruk – historyk i historyk sztuki, adiunkt w Muzeum Książąt Lubomirskich. Opiekuje się zbiorami grafiki polskiej dawnej i obcej. Interesuje się ikonografią historyczną, muzealnictwem, a także związkami sztuki i tożsamości społecznych. Miłośnik popularyzacji wiedzy. Autor licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych na temat zbiorów MKL oraz historii i sztuki epoki nowożytnej, szczególnie Dolnego Śląska. Prowadzi popularny profil instagramowy @humanista_wroclawski.

Maciej Wlazło – z zamiłowania przewodnik miejski po Wrocławiu. W mediach społecznościowych pod adresami facebook.com/wroclawskabroda i instagram.com/beardofbreslau opisuje i komentuje stan niemieckiego dziedzictwa pozostałego po wojnie we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku oraz przybliża historyczne ciekawostki związane z miastem i regionem. Edukuje o mniej znanej historii Wrocławia prowadząc wykłady, odczyty i organizując spacery po mieście. Współtworzy z Radiem Wrocław materiały wideo na YouTube pod nazwą „Wrocław spacerem”.

 

Zmienny krajobraz. 200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich, red. Wojciech Gruk, Wydawnictwo Ossolineum, Wrocław 2023 

O książce:

„Burzliwa historia Muzeum Książąt Lubomirskich przywodzi na myśl zmienny krajobraz – urozmaicony, pełen nieoczywistych traktów. Dwieście lat istnienia instytucji, od początku będącej częścią Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, to okres, który pozwala przyjrzeć się pejzażowi kulturowemu Polski i Europy Środkowo-Wschodniej z wielu punktów widzenia.

Niniejsza książka przybliża losy dwudziestu pięciu obiektów ze zbiorów Muzeum – zarówno znanych i reprezentatywnych, jak i tych niepozornych, które jednak mają dużą wartość historyczną. Zebrane w tomie artykuły pokazują zatem różnorodność zgromadzonych kolekcji (od grafiki, malarstwa i rysunku po ekslibrisy, fotografie, medale, numizmaty), a jednocześnie układają się w narrację o losach Muzeum Lubomirskich: o działalności we Lwowie, kiedy z sukcesami udostępniało swoje zbiory, odgrywając znaczącą rolę w polskim życiu kulturalnym i naukowym, o dramatycznym momencie jego likwidacji, a także o czasach współczesnych, kiedy zostało odtworzone w strukturach wrocławskiego Ossolineum.”

*********

Przez całe Wrocławskie Targi Dobrych Książek, w kuluarach Hali Stulecia przy Sali Niebieskiej, była eksponowana wystawa planszowa „Muzeum z miłości do sztuki i kraju, która prezentuje losy Muzeum Książąt Lubomirskich w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich i – podobnie jak książka – powstała w ramach jubileuszu 200-lecia Muzeum.

________

Jubileusz Muzeum Książąt Lubomirskich został objęty HONOROWYM PATRONATEM PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ANDRZEJA DUDY.

Organizacja jubileuszu 200-lecia Muzeum Książąt Lubomirskich. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patroni medialni: Rzeczpospolita, TVP Kultura, wroclaw.pl, Radio Wrocław, Radio Wrocław Kultura, Radio RAM

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.